Sign In

Blog

Podrum Pevac: Srpska Rakija – Od Tradicije do Luksuza na Svetskoj Sceni

Podrum Pevac: Srpska Rakija – Od Tradicije do Luksuza na Svetskoj Sceni

U poslednjoj deceniji, srpska proizvodnja rakije doživela je epohalnu transformaciju. Ovo tradicionalno piće postalo je više od običnog napitka – postalo je luksuzno i prepoznatljivo van granica naše zemlje. Ovaj uspon se, u velikoj meri, duguje našim strastvenim proizvođačima i udruženjima koja su revnosno radila na promociji srpske rakije širom sveta. U srcu ovog revolucionarnog pokreta nalazi se Podrum Pevac iz Kragujevca, čiji asortiman proizvoda obuhvata rakiju od dunje sa zlatnim listićima, džin od 11 trava, i čak penušavo belo vino prokupca, crvenog grožđa domaće sorte.

Izvor: RTV
Izvor: RTV
Pre deset godina, Aleksandar Stanković, vlasnik destilerije i vinarije Pevac, prvi je u Srbiji došao na ideju da stvori jedinstvenu rakiju – dunju sa zlatnim listićima. Dunja se posebno bira za ovu vrstu rakije i odležava, nekad i više od godinu dana a zlato je toliko tanko da se ni ne oseti.

“Prvi smo to uradili u Srbiji – rakija od dunje sa zlatnim listićima, odležavala u srpskom hrastu. Zlato koje koristimo je jestivo, 23 ili 24 karata da bi bilo jestivo, i obrađuje se na veoma specifičan način korišćenjem specijalnih mašina koje ga tanje na stotine delova milimetra”, izjavio je Aleksandar Stanković, vlasnik destilerije i vinarije Pevac.

Aleksandar je spojio tradiciju svoje porodice s modernim načinom proizvodnje. Dok je pradeda bio proizvođač rakije, pradeda njegove supruge je bio pinter. Danas nova tržišta inspirišu i na proizvodnju nešto neobičnijih proizvoda.

“Ove godine smo, kada su u pitanju rakije i alkoholna pića, kreirali jedan divan i jedinstven džin sa 11 trava. Prvi put u Srbiji, vinarija je stvorila penušavo vino od prokupca koristeći posebnu tehniku blan menoar, praveći belo vino od crvenog grožđa”, dodao je Aleksandar Stanković.

Kapacitet proizvodnje svih pića u podrumu Pevac danas iznosi oko 100.000 litara godišnje, od čega se 70% izvozi.

“Neki moj predlog je čak da nas, pet destilerija koje imamo na zalihama tu rakiju od šljive koja ima geografsku oznaku da zajednički napravimo jedan klaster i zajedničku etiketu i da tako nastupimo”, dodao je Stanković.

Aleksandar smatra da putevi rakije imaju još veći potencijal od vinskih, zbog jedinstvenosti proizvoda koje pružaju svetu. Danas, naše rakije se mogu pronaći na gotovo svim kontinentima.

Related Posts

Ostavi komentar